Strona główna| Mapa strony| Kontakt
Dziś jest niedziela, 5 grudzień 2021    Zegar 01:58:18

Inwestycje

Galeria

Dane Urzędu

Urząd Gminy w Sicienku
ul. Mrotecka 9
86-014 Sicienko

tel. 52 58-70-400, 52 58-70-401
fax 52 58-70-407
e-mail: gmina@sicienko.pl
www: www.sicienko.pl

NIP: 953-10-23-659
Regon: 000547023

 

Godziny pracy Urzędu Gminy w Sicienku:

poniedziałek 7.30 - 15.30
wtorek 8.00 - 17.00
środa 7.30 - 15.30
czwartek 7.30 - 15.30
piątek 7.30 - 14.30

Projekt herbu i flagi

Gmina Sicienko wystąpiła do Komisji Heraldycznej przy MSWiA z wnioskiem o wyrażenie opinii w sprawie projektu herbu, flagi oraz pieczęci.

Projekt nawiązuje do krajobrazu i topografii Gminy Sicienko oraz tradycji społecznej. Symbole wpisane w herb i flagę to wiatrak, siewca, kłosy zboża. Siewca symbolizuje trud pracy i życia, płodność, odpowiedzialność, ufność, rozwój, mądrość, niesienie życia, doświadczenie, opatrzność, namaszczenie. Siewca nierozerwalnie złączony jest z ziemią i ziarnem, zatem symbolicznie ze światem, ludźmi i pokarmem.
Wiatrak nawiązuje do sylwetki wiatraków, które niegdyś stały na terenie Gminy i symbolizuje postęp, nowoczesnego człowieka, otwartość, siłę, wzniosłość, asystencję Ducha Świętego. Wiatrak, wykorzystujący w swym działaniu siłę wiatru, który uważano za oddech ziemi, jest też symbolem łączności ukrytych mocy, materii, wyższych sił z możliwościami człowieka, jego kreatywności i pracowitości. Obracające się skrzydła wiatraka, czynią z niego urządzenie niezwykłe, wzniosłe, silne, nieodwracalne. Wyjątkowość symboliki wiatraka objawia się też w tym, iż zazwyczaj służył on do mielenia zboża, które posiada bogatą symbolikę. Wiatraki wykorzystywane były też z czasem do osuszania polderów, a więc znaczenie symboliczne ulegało dalszemu rozszerzeniu.
Kłosy zboża (pszenicy) nawiązują do krajobrazu Gminy Sicienko i tradycji w pracach doświadczalnych nad uprawą zboża i ziemi. Symbolizują bogactwo, błogosławieństwo, urodzaj, Eucharystię, obfitość, odradzanie się natury, trud rolniczej pracy, czas pokoju, życie szczęśliwe na tamtym świecie. Zboże jako najszlachetniejszy owoc ziemi zajmuje miejsce szczególne w świecie misteriów. Pszenica, która znajduje powszechne zastosowanie, jest ponadto podstawowym produktem zaspakajającym potrzeby życiowe całego stworzenia. Zboże – (pszenica) będące powszechnym źródłem pożywienia, ujawnia też siłę ziemi, a nawet siłę życia. Pszenica ma wielkie wartości odżywcze, łatwo i długo możne ją magazynować, przyrządzać na bardzo wiele różnych sposobów, dostosować do każdego smaku. Pszenica – ziarno – symbolizuje Jezusa Chrystusa, natomiast kłos pszenicy – Najświętszą Marię Pannę.     

Oprócz godła istotnym elementem składowym herbu są barwy, zarówno godła, jak i pola tarczy, w którym jest ono umieszczone. Dla pola tarczy przyjęto dwie barwy - czerwoną i zieloną. Przedzielają ją kłosy zboża (pszenicy) o barwie złotej (żółtej), stając się tym samym naturalnym połączeniem obydwu pól tarczy herbu. Wiatrak oraz siewca o barwie srebrnej (białej).
 
Symbolika barw:
- złoto – symbolizuje cztery cnoty: wzniosłość, delikatność, otuchę, życzliwość, z ciał niebieskich Słońce, z dni tygodnia – niedzielę;
- srebro – symbolizuje pięć cnót: czystość, niewinność, pokorę, uczciwość, niepokalaność, z ciał niebieskich – Księżyc, z żywiołów – wodę, z dni tygodnia – poniedziałek; 
- czerwień – symbolizuje dwie cnoty: odwagę i waleczność, z ciał niebieskich – Saturna, z żywiołów – ogień, z dni tygodnia – sobotę.
- błękit – symbolizuje trzy cnoty: wzniosłość, piękność, pochwałę, z ciał niebieskich – Wenus, z żywiołów – powietrze, z dni tygodnia – piątek;
- zieleń – symbolizuje miłość, honor, dworskość, z ciał niebieskich – Merkurego, z dni tygodnia – środę.
Symbolikę połączonych barw z herbu Gminy Sicienko, czyli błękitną i zieloną oraz srebrną, odczytywać możemy jako trwałą radość, łaskawość, dobroć, cześć, natomiast czerwoną i zieloną oraz srebrną jako śmiałość, odwagę, cześć. 
 
Biorąc pod uwagę wymagania stawiane przez Komisję Heraldyczną przesłano projekt herbu w dwóch odmianach kolorystycznych – tarcza koloru czerwonego i zielonego oraz tarcza koloru niebieskiego i zielonego oraz kilka wersji projektu flagi.
W piśmie do Komisji Heraldycznej szczególnie wskazano i skierowano wniosek o zaopiniowanie herbu w kolorystyce czerwonej i zielonej oraz projekt flagi w tych kolorach z tarczą herbową.
 
Sicienko jako jedyna gmina w powiecie bydgoskim i jedna z niewielu w województwie nie posiada herbu i flagi. Herb i flaga, to atrybuty, które niewątpliwie przydają rangi gminie. Symbole gminy pozwalają na głębsze utożsamienie się z miejscem, w którym się żyje, z tradycją i związaną z nią symboliką. Poprzez odnajdywanie powiązań stają się dobrą perspektywą dla zgłębiania historii najbliższych sobie miejsc. Stwarzają głębszą więź ze swoją małą ojczyzną i stanowią jej jedyny i niepowtarzalny wyróżnik.
 
 
                    
 
 
 
 
           

 


wróć

Kalendarium imprez

Grudzień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Wyszukaj imprezę

Data od: Data do:
Szukana fraza

Sonda

Co sądzisz o witrynie Gminy Sicienko?
zobacz wyniki

Copyright © 2009 Urząd Gminy Sicienko

Projekt i realizacja MPMedia